Opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością jest wymagającym zadaniem. Rodzice i opiekunowie stają często przed koniecznością zakupu wózka inwalidzkiego dostosowanego do indywidualnych potrzeb pociechy. Odpowiednio dobrany sprzęt daje szansę na znaczną poprawę komfortu życia malucha i jego opiekunów.
Wózek spacerowy dla niepełnosprawnego dziecka
Dzieci z niepełnosprawnościami wymagają szczególnej uwagi od pierwszego dnia życia. Skuteczną rehabilitację umożliwi właściwie dobrany wózek spacerowy. Zapewnia on bezpieczeństwo niezbędne w przypadku pociech z mózgowym porażeniem dziecięcym, dysfunkcjami układu kostnego, schorzeniami mięśni i przepukliną oponowo-rdzeniową. Specjalny wózek spacerowy pomaga maluchowi w utrzymaniu właściwej pozycji i zmniejsza ryzyko wypadnięcia. Nie może zostać zastąpiony klasyczną spacerówką. Kluczowy przy podejmowaniu decyzji o zakupie jest rozmiar wózka. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią głębokość siedziska, musi być ono też o 3-4 cm szersze od szerokości bioder. Odpowiednia wysokość oparcia pozwoli na zachowanie właściwej postawy. Opcja regulacji parametrów jest praktyczna szczególnie dla osób dbających o finanse. Bezpieczeństwo i stabilizację zapewnią wózki z cztero- lub pięciopunktowymi pasami.
Wózek spacerowy – wyposażenie dodatkowe
Jeśli podstawowa wersja wózka spacerowego nie jest wystarczająca dla malucha, należy zakupić wyposażenie dodatkowe. Dzieje się tak w przypadku pociech o znacznym stopniu niepełnosprawności. Elementy takie jak zagłówki, podpory boczne, pasy, klin między nogi, podnóżki i mocowania stóp ułatwią utrzymanie prawidłowej pozycji.
Kiedy kupić wózek inwalidzki dla dziecka?
Z wózka spacerowego mogą korzystać jedynie najmłodsze dzieci. Po upływie kilku lat muszą rozpocząć naukę samodzielności. Większość rodziców kupuje wózek inwalidzki dla dziecka, gdy osiągnie ono wiek 5 lub 6 lat. Wcześniejszy zakup sprzętu jest jednak dobrym rozwiązaniem, o ile przeszkody nie stanowi specyfika schorzenia. Maksymalną możliwą swobodę może zapewnić maluchowi aktywny wózek inwalidzki.
Aktywny dziecięcy wózek inwalidzki
Wózek aktywny odznacza się niewielką wagą, niedużym rozmiarem i zwinnością. Gwarantuje mobilność, dzięki czemu dziecko nie poczuje się wykluczone z grupy rówieśników. Wpływa to także na wzmocnienie poczucia własnej wartości i usprawnienie rozwoju. Aktywny wózek inwalidzki dla dziecka powinien być wąski, by zmieścił się w przejściach i futrynach. Im lżejszy model, tym mniej będzie ograniczał swobodę ruchów. Oparcie wózka musi zostać dostosowane indywidualnie do stopnia ograniczenia ruchowego pociechy.
Wózek inwalidzki dla dziecka – komfort i wygoda
Wybierając wózek inwalidzki dla dziecka należy wziąć pod uwagę aspekt, jakim jest wygoda prowadzenia go przez opiekuna. To właśnie on będzie odpowiadał m.in. za jego transport. Czasami ułatwienie może stanowić zakup modelu składanego. Wózek nie może być zbyt niski, ponieważ prowadzenie go będzie wiązało się z ciągłym schylaniem i problemami z kręgosłupem. To z kolei będzie stanowiło utrudnienie w opiece nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Skupienie się na kwestiach praktycznych pozwoli wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Dobrze, by wózek był dodatkowo wykonany z łatwych do czyszczenia materiałów.