Obecnie wózki elektryczne dla osób niepełnosprawnych są dostępne dla każdego, kto będzie tego potrzebował. Jeszcze nie tak dawno jedyną możliwą opcją doboru były wózki manualne, niemniej uległo to na szczęście zmianie. Warto również mieć na uwadze możliwość skorzystania z dofinansowań oferowanych przez państwo na tego rodzaju sprzęt, za sprawą czego niepełnosprawni mogą z łatwością pokonać architektoniczne bariery. Jeżeli jednak zastanawiamy się nad zakupem pierwszego z wózków elektrycznych, to powinniśmy bezwzględnie zapoznać się z niżej opisanymi wskazówkami.
Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych – dla kogo konkretnie są przeznaczone?
Wózki elektryczne dla osób niepełnosprawnych są bardzo komfortowe i winny być wybierane przede wszystkim przez te osoby, którym ciężko będzie o własnych siłach pokonywać nawet niewielkie dystanse. Zdecydowane na ich zakup są zatem starsze osoby, jak i te o sprzężonej czy znacznej niepełnosprawności, z chorobami stanowiącymi przeszkodę w poruszaniu się nawet rękoma albo odznaczającymi się ich osłabieniem.
Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych – na co zwracać uwagę dokonując ich wyboru?
Tapicerka oraz siedzisko
Osoby, które nie są sprawne pod względem ruchowym większość czasu spędzają na wózkach inwalidzkich, dlatego tak istotne będzie wygodne siedzisko. Musi zostać ono dobrane do ich potrzeb indywidualnych, a zatem posiadać opcję regulacji kąta nachylenia nie tylko pleców, ale również nóg, głowy czy też ramion. Za to wszystko odpowiedzialne będą podłokietniki czy też regulowane zagłówki. Poza tym istotna jest również miękkość danego fotela oraz wytrzymałość danego surowca, z jakiego go wykonano. Wózki elektryczne dla niepełnosprawnych, muszą im służyć przez długie lata, dlatego winny być odporne na intensywne użytkowanie oraz przetarcia.
Sterowanie w wózku elektrycznym
Dla każdego spośród użytkowników, niezwykle istotna jest także metoda sterowania wózkiem. Nie powinna być ona skomplikowana, a raczej intuicyjna. Większość spośród obecnych na naszym rynku urządzeń można dopasować do możliwości niepełnosprawnych osób. Sterowanie odbywa się zwykle przy pomocy joysticka oraz klawiatury dodatkowej. Nierzadko obsługa realizowana może być za pośrednictwem rąk, aczkolwiek możliwe jest szersze indywidualizowanie opcji co do sterowania.
Silnik w wózku dla osoby niepełnosprawnej
Następną istotną kwestią, będą parametry silnika znajdującego się w wózku elektrycznym. To, iż powinien być on bezusterkowy i wytrzymały, jest kwestią renomy danej firmy. Trzeba, jednakże zwrócić także uwagę na osiągane prędkości, chociaż nie jest to priorytet i osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z takim wózkiem, powinny wybierać raczej te mające prędkość maksymalną do 12 km/h.
Rodzaj zastosowanego akumulatora
W czasie dokonywania wyboru elektrycznego wózka inwalidzkiego, trzeba przyjrzeć się również technologii napędzającej wózek elektryczny. Większość z nich ma w posiadaniu żelowy akumulator, który nie wymusza na użytkownikach obsługi dodatkowej. Wystarczy, iż podłączymy go do sieci elektrycznej na parę godzin, a będzie nam służyć przez szereg lat. Raczej nie wybierajmy wózków z akumulatorami, do których konieczne będzie samodzielne dolewanie płynów, gdyż utrudniają one znacząco użytkowanie niepełnosprawnym osobom i zakłócać mogą swobodę działania. Poza tym, warto także zwracać uwagę na pojemność akumulatora, która wykazuje znaczący wpływ na zasięg danego wózka. Im wyższa będzie jego pojemność, tym większy zasięg danego wózka.