Wózki inwalidzkie – jak wybrać najlepszy?

Wózki inwalidzkie – jak wybrać najlepszy?

Wózki inwalidzkie stanowią niezbędne wyposażenie każdej osoby niepełnosprawnej ruchowo. Umożliwiają poruszanie się oraz aktywne uczestniczenie w życiu codziennym niezależnie od wieku. Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju urządzeń: aktywne, ręczne, elektryczne oraz te stabilizujące wybraną część ciała. W dzisiejszym artykule podpowiemy w jaki sposób wybrać najlepszy model.

Wózki inwalidzkie – elektryczny czy ręczny?

Wielu ekspertów podkreśla rolę wózka manualnego w codziennej rehabilitacji. Jeśli zatem stan zdrowia pacjenta umożliwia wykorzystanie górnych partii ciała do samodzielnego poruszania się, należy skorzystać z tego rodzaju urządzenia. Zachowanie odpowiedniej sylwetki oraz sprawności ramion stanowi niezwykle istotne element terapii osób niepełnosprawnych. Dodatkową zaletą wózków ręcznych jest ich niewielki rozmiar.

Wózki inwalidzkie elektryczne sprawdzą się w przypadku pacjentów niezdolnych do samodzielnego poruszania się przy pomocy sprzętu manualnego. Sterowane są za pomocą prostego w obsłudze joysticka, często wybierane są przez seniorów, którzy pokonują znaczne odległości. Do głównych wad tego rozwiązania należy cena oraz koszty związane z serwisowaniem. Pacjenci posługujący się modelami elektrycznymi muszą pamiętać także o regularnej rehabilitacji, która pozwoli spowolnić proces wiotczenia ścięgien i mięśni.

Wózek manualny – jak wybrać?

Wybierając wózek należy uwzględnić przede wszystkim szerokość i głębokość siedziska. W tym celu zmierz szerokość miednicy użytkowania w linii prostej i dodaj do pomiaru kilka centymetrów. Niskie oparcie sprzyja przy tym rehabilitacji i uaktywnianiu ciała, zmuszając pacjenta do większego wysiłku i bardziej intensywnej pracy rąk. Decyzję warto skonsultować także z lekarzem lub fizjoterapeutą, który doradzi, jaki model sprawdzi się w przypadku konkretnego schorzenia.

Kupując model ręczny sprawdź także działanie i czułość hamulców oraz zwrotność kół. Wygodne wózki inwalidzkie manualne powinny posiadać możliwość zmiany kąta nachylania osi, ponieważ to właśnie ta cecha gwarantuje większą kontrolę nad urządzeniem w warunkach ulicznych.

Wybór wózka elektrycznego

Kupno wózka elektrycznego także powinno być skonsultowany z lekarzem lub fizjoterapeutą. To właśnie dopasowanie urządzenia do rodzaju niepełnosprawności zagwarantuje wygodne i bezpieczne użytkowanie. Sprzęt musi być przy tym w pełni sprawny technicznie, dlatego należy regularnie sprawdzać jego hamulce oraz działanie oświetlenia.

Równie ważny jest sposób sterowania oraz rodzaj siedziska, które powinno gwarantować komfort nawet podczas wielogodzinnego użytkowania. Przed kupnem sprawdź także moc silnika oraz czas działania baterii. Nowoczesne modele nie powinny wymagać zbyt częstego ładowania. Szczególnie polecane są akumulatory z suchym żelem, w przypadku których nie trzeba stosować płynów.

Wózki aktywne – specjalistyczne urządzenia manualne

Wózki inwalidzkie aktywne skierowane są przede wszystkim do osób niepełnosprawnych, które szukają urządzenia, umożliwiającego aktywne spędzanie czasu. Sprzęt o regulowanym siedzisku pozwala między innymi na uprawianie sportu oraz częste poruszanie się do pracy lub szkoły. Dodatkową zaletą takiego wózka jest jego niewielki rozmiar i waga (niekiedy mniejsza niż 5 kg). W tego rodzaju pojazdach można regulować zarówno nachylenie kół, jak i miejsce środka ciężkości, dzięki czemu łatwo jest go dostosować do potrzeb użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *